Koulut Luontotyöpäivän viettoon!

Jyväskylän steinerkoululla lähdemme jo kolmatta kertaa perjantaina 20.5. viettämään Luontotyöpäivää koulun lähiluontoon. Kevät etenee huimaa vauhtia ja ihmeteltävää luonnossa riittää kaikille aisteille. Luonnossa opiskelusisältöjä pystyy helposti rakentamaan kaikkiin oppiaineisiin eskareista aina yhdeksänteen luokkaan saakka.

Olemme käyneet aiemmin Luontotyöpäivien aikana tunnistamassa, maalaamassa, piirtämässä sekä valokuvaamassa kasvilajeja. Lisäksi olemme seuranneet vesilintujen elämää läheisellä lintutornilla ja ihan vain metsäretkillä lähimetsissä. Oppilaat nauttivat luontoympäristössä toimimisesta ja liikkumisesta! Runsaat retkieväät tietenkin kruunaavat päivän!

Haastamme kaikki Suomen ala- ja yläkoulut lähtemään liikkeelle lähiluontoon perjantaina 20.5.!


Luonnon terveysvaikutukset

Luonnon terveysvaikutukset tuntuvat kehossa ja mielessä jo lyhyen luontokontaktin aikana. Tutkimuksissa on todettu, että esimerkiksi stressi alkaa vähenemään jo muutamien minuuttien jälkeen. Suurempia terveysvaikutuksia saadaan viikkotasolla 2–3 tunnin luonnossa oleskelun jälkeen. Tällaisen ajan saa kertymään esimerkiksi opiskelemalla muutaman viikkotunnin lähialueen luontokohteissa. Lisätietoa luonnon terveysvaikutuksia löytyy täältä: https://www.meijanpolku.fi/luonnon-terveysvaikutukset/

Luontotyöpäivän (https://www.meijanpolku.fi/luontotyopaiva/) ajatuksena on nostaa tietoisuutta luonnon hyvinvointivaikutuksista, sekä innostaa suomalaiset ottamaan luonto yhdeksi työtilaksi toimistojen, etätyöpisteiden ja koululuokkien rinnalle. Luontotyöpäivän on käynnistänyt keskisuomalainen hyvinvoinnin ja terveyden edistämisliike Meijän polku.