Jyväskylän steinerkoulu jatkossakin Wilhelm Schildtin kadulla

Aiemmin syksyllä uutisoitiin Keskisuomalaisessa Jyväskylän steinerkoulun rakennuksen myyntiaikeista, kun rakennukset omistava Jyväskylän koulutuskuntayhtymä Gradia etsi kiinteistöille uutta omistajaa. Steinerkoulun väen keskuudessa tämä herätti ymmärrettävää huolta, olihan taloon muutettu vain muutama vuosi aiemmin. Uusi hieno pihakin oli valmistunut vasta tänä syksynä yhdessä pihasuunnittelijan ja koulun vanhempien sekä opettajakunnan ideoiden pohjalta. 

Uutisen jälkeen steinerkoulun kannatusyhdistyksen hallitus ja rehtori Tomi Niiniketo ovat käyneet tiiviitä neuvotteluja Gradian kanssa ja molemminpuolisen työn tuloksena uusi pitkäaikainen vuokrasopimus allekirjoitetaan joulun alusviikolla. Näin Wilhelm Schildtin kadun kiinteistöstä tulee muotoutumaan Jyväskylän steinerkoulun sydän ja kiinteistön kehittämistä jatketaan yhteistyössä Gradian kanssa.