Hus, hus hävikki!

Wilma Hytönen ja Linnea Halttunen

Saimme idean tällaiseen projektiin, kun puhuimme luokassa tunnin lopussa kasvisruuasta ja aloimme sen jälkeen miettimään, miten upeaa olisi, jos biojäte vähenisi koulussamme. 

Aiomme yrittää vähentää koulumme biojätettä ja toivomme, että olisitte mukana hengessä. Yritetään siis ottaa vain sen verran ruokaa mitä tulee syötyä. Ja jos sitä ruokaa sinne biojätteeseen tulee heitettyä, niin yritetään olla heittämättä sitä toiste. 

Aloimme toteuttaa ideaamme. Veimme viestin eteenpäin oppilaskuntaan, opettajille, rehtorille sekä ruokalavastaavallemme.  

Kaikki pitivät ideastamme, joten aloimme toteuttamaan tätä projektia.  

Tieto- ja viestintätekniikan tunnilla teimme julisteita ja biojätetaulukon ruokalaamme. Biojätetaulukkoon merkitsemme kyseisen päivän hävikin. Syyslomaa edeltävällä viikolla punnitsimme lähtötilanteen hävikin suhteen, joka oli 9,5 kg. 

Kiinnitetään jatkossa huomiota tuottamaamme hävikkiin ja miten voimme itse siihen vaikuttaa.  

Terveisin kuudesluokan Wilma ja Linnea  🍎🌻🙂